Michael

Dobrý večer,

dlužím Vám svůj příběh porodu v čase zákazu otců a dalších osob u porodu. Teď, když je nouzový stav, jistě těhotné ženy cítí strach, který jsem měla i já.

 

V pondělí (41+3tt) na kontrole mi doktorka řekla, že je hlavička moc vysoko a že děložní čípek má 1,5cm a jsem zavřená, takže nemůže provést Hamiltona a v úterý v 7.30h musím nastoupit na postupné chemické vyvolávání porodu, což může trvat cca 3 dny😒. Když to nezabere, tak císař. Tak to by bylo fakt blbý, protože otci do porodnice v Neratovicích vůbec nesmí, bonding by byl nulový, jen pohlazení tvářičky. A že "...prostě 42+0 musí být dítě venku za každou cenu." Byla jsem z toho špatná, protože jsme vyzkoušeli doma snad všechny babské rady, a to některé od cca 36.tt.

 

V předvečer jsem se spojila s lektorkou Míšou, se kterou jsem absolvovala relaxaci k přivolání porodu. V pondělí jsem k obědu uvařila čočku a z těch plynů jsem měla břicho jak balón, nepomohl Espumisan, v noci mě křeče vzbudily před půlnocí a chvilku mi trvalo, než jsem pochopila, že to nejsou jen střeva, ale kontrakce dělohy 😆. Před jednou v noci jsem měla kontrakce po 2 minutách, tak jsem volala svou porodní asistentku Báru. Přijela k nám, do porodnice jsme vyjeli krátce poté, co mi praskla voda (před 3.h ráno), protože byla trochu zkalená. Tomáše ani PA nepustili dál, než na vrátnici. Pouštěla jsem si celou dobu audionahrávky z kurzu Hypnoporod, takže se mi podařilo zůstat ponořená ve svém světě v relaxaci.

Bohužel bylo málo PA, takže jsem se někdy nemohla dovolat pomoci (pití atp.). Hlavně ve vaně to bylo fajn, tam mě ale nechtěli nechat do moc pokročilé fáze,  protože se tu nesmí rodit do vany. Na sále jsem byla celkem dlouho, asi od 9h. ráno. Vedle rodila jiná žena a PA furt odbíhala k ní.  Na posledních cca 10 minut už byli doktoři nervózní, že hlavička nešla ven, tak mi dali nějaká spasmolytika, oxytocin a nastříhli mě. Pak už to bylo rychlé. Normálně špatně snáším bolest, ale zvládla jsem porod bez anagetik, každodenní trénink z hypnoporodu se vyplatil. Spotřebovali na mě 3 sady šití, tak si to dokážete představit... od Šumavy k Tatrám.

 

Ale stálo to za to, když jsem měla Míšu na sobě, tak už mi bylo všechno jedno. Apgar skóre měl  9,10,10.

PHOTO-2020-10-22-18-21-41.jpg

Malinko se napil plodové vody,  ale v zápětí ji dostal ven. Hned skočil na bradavku a silně se přisál. Ani jsem nemohla věřit, že už mám mlíko. Pupečník prý nechali dotepat, ale já bych to nechala déle. Takových věcí bylo víc. Bohužel byl v posledních minutách personál v přesile a já jsem tam neměla oporu. Bonding trvalo naštěstí přes 2 h. Malého 👼 jsem měla pořád u sebe na jednolůžáku, takže super. 

Míšo, moc držím palce všem ženám, které v blízké době čeká porod. Vám přeji vše dobré, mně jste pomohla osobně, telefonicky a příběhy žen na Vašem webu mě povzbudily. Vaše nahrávky jsem měla při porodu pořád puštěné z mobilu ve smyčce ... kdybych nemusela komunikovat s personálem, tak by mě vůbec nic nevytrhávalo z hypnotického stavu. 

Kdybych měla něco udělat jinak, tak bych si kromě té své PA navíc zaplatila porodní asistentku přímo z tamní nemocnice, to nabízejí taky v rámci VIP programu. Sice by to stálo asi ještě 10.000,-Kč navíc, ale stojí to za to! Já jsem si trauma z porodu odžila na rituálu zavinování dělohy po šestinedělí s mojí PA a její kolegyní u nás doma. A za to jsem dala cca 7tisíc ... takže i ekonomicky je fajn zaplatit si radši dvě PA na porod - pro jistotu.